RSS RSS print

100 najdiskutovanejších článkov v roku 2017

Vážení používatelia,

ponúkame Vám prehľad top 100 vedeckých článkov, ktoré boli v roku 2017 najviac zdieľané a diskutované. Poradie článkov vychádza z alternatívnych metrík (altmetrics), ktoré zaznamenávajú zdieľanie cez mainstreamové masmédiá, blogy, wikipediu, YouTube, online citačné manažéry, sociálne siete a vedecké diskusné fóra.

Mnohé z týchto článkov riešia aktuálne problémy dnešnej doby - rodové stereotypy, duševné choroby, robotizáciu, dôsledky klimatických zmien.

Na prvých troch miestach sú články zamerané na aspekty zdravia, ktoré sa priamo týkajú širokej populácie - prvý z nich prichádza so zistením, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia môže mať nízkotučná diéta za následok vyššie riziko predčasného úmrtia. Druhá najčítanejšia štúdia zistila, že pracovný stres, ktorému čelia doktorandi, môže významne ovplyvniť ich duševné zdravie. A tretia štúdia v poradí dospela k záveru, že pacienti liečení ženami mali výrazne nižšiu úmrtnosť.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoc je vyše polovica článkov zamerané ná na medicínu a zdravie. Mnohé z nich skúmali zdravotné dôsledky rôznych potravín a nápojov. Pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie mužov a žien, ale aj umiernená konzumácia alkoholu nemá dobrý vplyv na mozog, vhodné je tiež vyhnúť sa umelým sladidlám v nápojoch, zato každodenná jazda na bicykli do práce znižuje riziko predčasného úmrtia až o 40 % a odporučiť možno aj pravidelnou konzumáciu čokolády s vysokým obsahom kakaa, ďalej ovocia a zeleniny alebo orieškov.

Zoznam možno prehľadávať podľa tém, názvu časopisu, inštitúcie, krajiny alebo prístupového modelu (zdarma, otvorený, platený):

  • časopis s najvyšším počtom článkov na zozname je Nature (16)
  • 53% článkov sa objavuje v lekárskych časopisoch alebo je určených pre lekárov
  • v zozname prevládajú tri lekárske časopisy – The Lancet, BMJ a JAMA
  • 69 z prvých 100 článkov má aspoň jedného autora z americkej inštitúcie
  • Harvard (11), Cambridge University (7) a University College London (6) majú v zozname najviac článkov
  • 49% článkov je voľne dostupných (oproti 47 % v predchádzajú­com roku)
  • 31% článkov bolo publikovaných v režime open access

 

Zdroj: © 2018 Albertina icome Bratislava s. r. o.

 

Kontaktný formulár

=
Spýtajte sa knižnice NISPEZ Centrálny register evidencie publikačnej činnosti Centrálny register záverečných prác Open Access Európske dokumentačné centrum Centrum dobrovoľníctva Publikacie UMB